Makarnalar

 

 

Makarna

Yapımı kolay ve pişirme süresi kısa olan makarnaları herkes sever. Makarna yapısı itibariyle her lezzetle ve aromayla bir araya getirilebilir. Zengin çeşitleri olan makarnayı evde yapmak mümkündür; ancak yapımı uzun sürer ve özel aletler gerekir. Bu nedenle çoğu kişi makarnayı dışarıdan hazır olarak satın alır. Makarnalar tek başına tüketilebileceği gibi etli veya sulu yemeklerin yanında da servis edilebilir. Dünyada makarnasıyla ünlü ülke İtalya’dır; ancak dünyanın her yerinde makarna üretimi yapılır ve sevilerek tüketilir. Yine de gastronomi zenginliği açısından İtalya ve makarna birbiriyle eşleşmiştir.

Makarna

Makarnanın ana maddeleri başlıca yumurta ve undur. Makarnanın çeşidine göre ham maddesi ve aromaları değişiklik gösterebilir. Makarna hamuru düz bir forma getirildikten sonra el yardımıyla veya alet ile şekil verilir. Makarna yöresel olarak üretilebilir ve isimleri değişiklik gösterebilir. Örneğin ülkemizde mantı ve erişte tam olarak bir makarna çeşidi olmasa da bu kategori altındadır. Mantı, esasında ravioli ile benzerlik gösterir; ancak mantı yemek kültürümüze göre servis edilen bir yemektir. 

Makarna Çeşitleri

Makarnanın birden fazla çeşidi bulunur. Hamurdan yapılan makarnaya yapısı itibariyle şekil vermek kolaydır. Her bir makarna çeşidinin en çok yakıştığı sos ve lezzet bulunur. Örneğin bolonez soslu makarna en çok linguine makarna çeşidiyle yapılır. Fettucini ise alfredo sosla yapılır. Mantarlı tavuklu sosla yapılan fettucininin porsiyonu diğer makarnalara kıyasla daha küçük olabilir. 

Herkes tarafından sevilerek tüketilen makarna çeşitlerinden bazıları şöyledir: 

  • Penne
  • Burgu
  • Fettucini
  • Penne
  • Lazanya
  • Linguine
  • Mantı 
  • Erişte

Marketlerde en çok satılan makarnalar arasında kelebek, kalem, yüksük ve spagetti bulunur.

Makarna Fiyatları

El yapımı organik makarnaların fiyatları hazır paketlere göre daha pahalıdır. El yapımı makarnalar için emek gerekir. Raf ömürleri kısa olsa da organik olup daha lezzetlidirler. Fabrikasyon olarak üretilen makarnalar el yapımı makarnalara göre daha çok tercih edilir; çünkü ulaşımı kolaydır, bütçe dostudur ve doyurucudur.  Marketlerde satılan hazır paketler 500 gram olup fiyatları 2.50 TL’den başlayarak 10 TL’ye kadar çıkabilir. Organik makarnaların gramajı daha düşük fiyatı daha yüksek olabilir.