Organik Pekmezler

 

 

Organik Pekmez

Organik pekmez birçok hastalığın devası olarak bilinir. Sağlığa o kadar yararlıdır ki yalnızca tatlı olarak değil bir ilaç olarak da bilinir. Pekmezin içerisinde yüksek miktarda kalsiyum, potasyum ve magnezyum bulunur. Yararlı bir besin olan pekmez enerji verir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve doğal bir antioksidan olarak bilinir. Pekmezin geniş bir seçenek yelpazesine sahip olması herkesin seveceği pekmez çeşidini bulmasını kolaylaştırır. Kahvaltı sofralarında tatlı olarak servis edilebilir veya yemeklerin içerisine katılabilir. Pekmezle birlikte en çok tüketilen ürün ise tahindir. Tahin pekmez ikilisi oldukça meşhurdur. 

Organik Pekmez

Pekmez farklı meyvelerden yapılabilir. Pekmez yapmak için öncelikle bir meyvenin suyunun sıkılması ve ardından süzülmesi gerekir. Meyve asidinin kaybolmasıyla ortaya akışkan ve koyu kıvamlı bir besin çıkar. İçerisinde şeker olan neredeyse her meyveden pekmez yapmak mümkündür. Evde yapılan pekmezlerin kıvamının koyu ya da sulu olacağına karar verilebilir. Bununla birlikte hazır alınan pekmezlerin organik olanlarını tercih etmek her zaman daha yararlıdır. Organik pekmezlerde hiçbir katkı maddesi bulunmaz ve yapım süreci tamamen doğaldır. Organik pekmezler evde yapılan tatlılarda doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Tatlıların ve yemeklerin lezzetini arttırırlar çünkü şeker veya şeker şurubundan daha yoğun bir kıvama olup lezzetlidirler. 

Organik Pekmez Çeşitleri

Organik pekmez yapımında farklı yöntemler kullanılır. Pekmez sıkılarak veya kaynatılarak yapılabilir. Farklı yöntemlerle hazırlanabilen pekmez, şekerli her meyveden yapılabilir. Örnekler çoğaltılabilse de pekmezi yapılan başlıca meyvelerden bazıları şöyledir:

  • Üzüm 
  • Dut 
  • Keçiboynuzu
  • Andız 
  • Pancar 

Organik Pekmez Fiyatları

Marketlerde satılan kavanoz hazır pekmezler genellikle 600 gram olup fiyatı 15 TL ve 20 TL arasında değişir. Bununla birlikte organik pekmezlerin maliyeti daha fazla olduğundan fiyatları da yüksektir. 600 gram olarak veya 1 kilo şeklinde satılan organik pekmezlerin fiyatı 30 TL civarından başlar. Üreticiye göre ve kullanılan malzemelere göre fiyatlar 100 TL’ye kadar çıkabilir. 

Uygun fiyatlı organik pekmez siparişi için internet sitelerinden yararlanabilirsiniz. Uyar Zeytincilik olarak sizlere en doğal ve uygun fiyatlı organik pekmezleri sunuyoruz. Hemen sipariş verebilir ve organik pekmezi sağlıklı günlerde tüketebilirsiniz.