Peynirler

 

 

Peynir

Peynir protein ve kalsiyum açısından en zengin ürünlerden biridir. Başta kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan peynirin ülkemizde birçok farklı çeşidini bulmak mümkündür. Evde peynir yapılabileceği gibi doğal şekilde üretilen peynir satıcılarından alışveriş yapabilirsiniz. Her peynir çeşidini evde yapmak mümkün değildir. İnternetten sipariş edeceğiniz peynirlerle farklı gramajlarda ve lezzetlerdeki peynir çeşitlerini kolaylıkla deneyebilirsiniz. 

Peynir

Kısaca anlatacak olursak peynir, sütün yararlı bakterilerle etkileşime geçmesinden üretilir. Mayalı veya mayasız olarak hazırlanan peynirler vardır. Bununla birlikte bazı peynirler kaynatılır, toprağa gömülür veya hayvan derisinde saklanarak hazır hale getirilir. Evde yapılacak peynir için kullanılan sütte hayvanlardan geçen hastalıkların olma ihtimali bulunur. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde üretilen doğal veya organik peynir ürünlerini Uyar Zeytincilikten sipariş ederek içinizi rahat bir şekilde peynir tüketebilirsiniz.  

Peynir Çeşitleri

Ülkemizdeki meşhur peynirlerin çoğu bir bölge ismi ile anılır. Bununla birlikte aynı tür peynirin üretim aşamaları kültüre göre farklılık gösterebilir. Örneğin tulum peyniri İzmir’de farklı Erzincan’da farklı şekilde hazırlanır. Peynirler birçok farklı hayvanın sütünden üretilebilir. Hangi hayvanın sütü kullanılıyorsa peynirin isminde onu görebilirsiniz. Keçi peyniri veya inek peyniri verilebilecek örnekler arasındadır. Peynir açısından zengin olan diğer ülkelerin peynirlerini de unutmayalım. Gouda peyniri, edam peyniri veya parmesan peyniri en bilinenler arasındadır. O halde, sofralarımızı süsleyen ve lezzet şöleni yaşatan bilindik peynir çeşitlerine biz de birkaç örnek verelim:

  • Tulum Peyniri
  • Van Otlu Peynir
  • Çeçil Peyniri
  • Keçi Peyniri
  • Lor Peyniri
  • Dil Peyniri
  • Hellim Peyniri

Peynir Fiyatları

Yerli ve ithal peynir çeşitlerinin fiyatları gramajına göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte peynirciden alınan peynirlerin kilosuyla markette paketlenen peynirler arasındaki fiyatlarda da farklılık bulunur. Peynirin üretilme aşamasında kullanılan süt miktarı ve üretim aşamasının zorluğu fiyatları belirler. Örneğin daha sık üretilen inek peynirinin 600 gramı yaklaşık olarak 15 TL ve 20 TL arasında değişir. Bununla birlikte eski kaşarların sadece 300 gramı 20 TL ve 30 TL arasında fiyatlara sahip olabilir. Sevdiğiniz doğal ve sağlıklı peynirleri cebinizi yakmadan Uyar Zeytincilik üzerinden sipariş verebilirsiniz.