Salçalar

 

 

Salça

Salça domates ve biberin en iyi saklama biçimlerinden biridir. Yaz aylarında yetişen sebzelerin yılın diğer zamanlarında da kullanılması için üretilmeye başlanmıştır. Önceleri evlerde uzun uğraşlar sonucunda yapılan salça, günümüzde birçok üretici firma tarafından satışa sunulur. Küçük ve etli domatesler kaliteli bir salça için idealdir. Üretimi sıcak veya soğuk işleme tabi tutularak yapılır. Püre kıvamına getirilen salçanın yoğunluğu ve kıvamı geçtiği işleme, sebzenin olgunluğuna ve lezzetine göre değişkenlik gösterebilir. 

Salça

Özellikle annelerin yaptığı ev yemeklerinin vazgeçilmezi olan salça, birçok başka yemekte ve gıda ürününde sevilerek kullanılır. Yoğun kıvamı ve aroması yapılan her yemeğe lezzet katar. Halis salçalar daha koyu renkte olup az bir miktarı bile yoğun bir lezzet verir. Salçanın kalitelisi, yapılan yemeklerin lezzetini etkileyecek en büyük etkenlerden biridir. 

Salça Çeşitleri

Salçanın iki tane çeşidi bulunmaktadır. 

  • Domates Salçası 
  • Biber Salçası

Biber salçası tatlı ve acı olmak üzere ikiye ayrılır. Örneğin Antep acı biber salçası ülkemizdeki meşhur biber salça çeşitlerindendir. Domates veya biberden yapılan salçanın kıvamı ve yoğunluğu üreticiye göre değişiklik gösterebilir. İçerisinde taneleri bulunan salçalar olabileceği gibi daha sulu kıvamda olanları da mevcuttur. Yemeklerde bolca kullanılan salçanın çeşitleri arasındaki farklılık yemeklere verdiği lezzetle ve kıvamla anlaşılabilir. 

Salça Fiyatları

Domates fiyatları değiştiğinde salçanın fiyatları da değişiklik gösterir. Domatesin ithalat ve ihracat durumuna göre fiyatlarında ani değişiklikler olabilen salçanın bütçe dostu olanı ve kalitesi Uyar Zeytincilik aracılığıyla sofralarınıza ulaşır. Teneke kutularda veya cam kavanozlarda satılan ürünlerin maliyet fiyatına göre satış fiyatının da değişiklik gösterebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. 5 kiloluk veya 10 kiloluk plastik kavanozlarda hazırlanan salçalar gramaj ve üretim maddesi bakımından daha uygun fiyatlı olacaktır. 

  • 700-800 gram kavanozun fiyatı 10 TL ve 20 TL arasında
  • 4-5 kiloluk kavanozların fiyatı 50 TL ve 90 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

Salça, üretici markaya göre fiyatları değişen bir ürün olduğu için herkesin kendi bütçesine ve damak zevkine uygun olanı seçmesi önerilir. İnternet sitesinden yapacağınız salça alışverişlerii ile indirimlerden faydalanabileceğinizi unutmayın.