Şıralar

 

 

Şıra

Türk mutfağının sevilerek tüketilen içeceklerinden şıra, kırmızı toprak rengindedir. Yüzlerce yıllık geçmişi vardır. Osmanlı sofralarında sürekli bulunur. Geleneksel içeceklerden biri olan şıra başta üzüm olmak üzere farklı meyvelerden yapılabilir. Ferahlatıcı bir içecek olup keyifli zamanların en tatlı eşlikçisidir. Geleneksel lezzeti modern sofralara taşımak isteyen üreticiler şıranın ilk tariflerine uyarak üretim yapmaya devam etmektedir. Osmanlı kültürünü günümüzün sofralarında yaşatan lezzet, içmesi keyifli olduğu kadar sağlıklı bir ürün olarak bilinir. Özellikle yaz aylarında soğuk olarak tüketilir.

Şıra

Genellikle üzümden yapılan şıra için farklı üzüm çeşitleri kullanılabilir. Bununla birlikte kara üzüm şıra yapımında en çok kullanılan üzüm çeşididir. Şıra, üzümlerin fermente edilmesinden sonra içime hazır hale gelir. Doğal olarak hazırlanan ürünlerin içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmaz. Ona aromasını veren üzümün lezzetidir. Herkesin severek içtiği şıra doğal olarak üretildiğinde birçok faydaya sahiptir. Kansızlığa iyi gelir, antioksidan etkisi vardır ve içerdiği vitaminlerle bağışıklığı güçlendirir. Sadece ferahlatıcı bir içecek olmakla kalmaz damar, karaciğer, cilt ve metabolizma sağlığına yararlıdır.

Şıra Çeşitleri

Üzüm dışındaki meyvelerden yapılan içeceklere genellikle komposto adı verilir. Kara üzümden yapılan ve Osmanlı geleneklerine bağlı kalınarak hazırlanan içecek ise şıradır. Ülkemizde başta Bursa olmak üzere birçok şehirde sıklıkla tüketilir. Modern gastronomi ile şıranın aroması farklı baharatlarla ve içeriklerle çeşitlendirilebilir. Doğal yapım şıraların en taze hali için açıldıktan kısa sürede tüketilmesi önerilir.

Şıra Fiyatları

Birçok farklı markanın şıra içeceğini bulmak mümkündür. Şişe camlarda 250 ml veya 1 litrelik olarak hazırlanan şırada hiçbir katkı maddesi kullanılmadığına dikkat etmek gerekir. Ufak şişelerde bulunan tek içimlik şıraların fiyatları genellikle 5 TL ve 10 TL arasında değişiklik gösterir. Aile boyu tüketilecek 1 litre üzüm şırası fiyatları ise yaklaşık 70 TL civarlarındadır. 

Uyar Zeytincilik, uygun fiyatlı ve kaliteli şıraları sizler için satışa sunar. Bir davete giderken, misafiriniz geldiğinde veya canınız çektiğinde Türk geleneklerini yansıtan ferahlatıcı içecek şırayı tercih edebilirsiniz. İnternet üzerinden gönül rahatlığı ile sipariş edebileceğiniz ürünleri sevdiklerinizle kalabalık sofralarda tüketebilirsiniz.