Zeytinyağları

 

 

Bodrum Zeytinyağı

Zeytinyağı zeytin ağacının meyvelerinin çeşitli işlemler görmesi sonucu ile elde edilmektedir. Zeytin ağaçları Akdeniz bölgesinde daha çok yetişir. Öncelikle zeytin taneleri tek tek toplanır ve tankerlerde yıkanır, dallarından ve yapraklarından ayırılır. Sonrasında preslenerek öğütülür.

Zeytinyağı

Teknoloji ilerlemeden önce insanlar taş ve tekerleklerle öğütme işlemi yapmışlardır. Öğütme işlemi bittikten sonra zeytinlerden yağın daha kolay ayrılması için yoğurma işleminden geçirilir. Bu işlem 40 ile 50 dakika sürebilir. Zeytinyağı, yoğurma işlemi ne kadar uzun süreli olursa o kadar yoğun ve aromalı olur.

Yoğurma işlemi zararsız gazlarla dolu kazanlarda ve hava almadan gerçekleştirilir. Bu sırada ısıl işlem olur ve soğuk sıkım gerçekleşmez. Yoğurma işlemi bittikten sonra öğütülen zeytinler makineye alınır ve silindirler yardımı ile zeytini posasından ayırarak zeytinyağı elde edilir.

Zeytinyağı Çeşitleri

  • Ülkemizde zeytinyağı üretimi oldukça yaygındır. Özellikle Marmara ve Ege Bölgelerinde zeytin ve zeytinyağı üretimi yerel halkın en büyük geçim kaynağıdır. Ülkemizde üretilen zeytinyağlarından bazıları natürel sızma zeytinyağı, kalamata zeytinyağı ve soğuk sıkım memecik zeytinyağıdır.
  • Natürel sızma zeytinyağı taze toplanan zeytinler ile elde edilir. Herhangi bir kimyasal işlem görmemelidir.
  • Erken hasat kalamata zeytinyağı zeytin henüz yeşil iken hasat edilir. Erken hasat Ekim ayında olur. Kaliteli bir zeytinyağı olması için yağın asitlik derecesi %0.8 ’in altında olmalıdır.
  • Soğuk sıkım memecik zeytinyağı erken hasat zamanında toplanan zeytinlerin aynı gün içinde değirmenlerde öğütülmesi ile üretilir. Toplanan zeytinler yirmi yedi derece suda elde edilir.

Zeytinyağı Fiyatları

Zeytinyağı satışı yapan onlarca firma ve web sitesi bulunur. Bu sitelerden bazıları sahte zeytinyağı üretimi ve satışı yaparken bazıları güvenilir ve orijinal zeytinyağı satışı yapar. Bu sitelerden biri de Uyar Zeytincilik web sitesidir. Site kendi üretimi olan doğal zeytinyağlarının satışını yapıyor. Cam şişe içerisinde bozulma riski olmadan her bütçeye uygun zeytinyağını bulabilirsiniz.

Sitenin sunduğu doğal zeytinyağlarına ulaşmak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 24 saat canlı destek ile her türlü sorunuza anında cevap veriyorlar. Ayrıca güvenli bir şekilde alacağınız zeytinyağlarını yine güvenli bir şeklide size ulaştırır.