Siyah Zeytinler

 

 

 

 

Bodrum Siyah Zeytin

Kahvaltıların vazgeçilmez lezzetidir her öğün tüketilebilir siyah zeytin. Ayrıca ramazan ayında iftar sofralarından eksik olmaz. Ülkemiz de Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Zeytinin faydaları saymakla bitmez. Yüksek oranda E vitamini içerir. Sizde bu faydalı besini en doğru yerden alarak yiyebilir sağlığınıza katkı da bulunabilirsiniz. Ayrıca yemeklerden önce 10 tane siyah ya da yeşil  zeytin yemek iştahınızı azaltır.

Siyah Zeytin Çeşitleri

  • Siyah Gemlik sele zeytini; Bursa’nın Gemlik bölgesinde yetişen zeytindir. Kabuğu incedir. Yapılışı ise Gemlik zeytin bahçelerinden toplanan zeytinin 1 yıl boyunca tuzlu suda bekletilerek tüketilir. Kahvaltı sofralarında en çok tercih edilen zeytindir.
  • Siyah sele zeytini; ince kabukludur. Gemlik zeytinin farklı bir şekilde yapılmasıyla elde edilir. 3 ay boyunca hava almayan bir kabın içinde kaya tuzunda bekletilir. Böylelikle zeytinin içine tuz alması önlenir. En tuzsuz zeytinler arasında yer alır.
  • Siyah kalamata zeytin; az tuzlu, iri bir zeytin çeşididir. Diğer zeytinlere göre daha iridir. Toplanan zeytinler elle tek tek 2 veya 3 çizik atılarak tuzlu suyun içinde 3 ay bekletilmesi ile lezzetlenir. Bu süre boyunca sık sık suyu değiştirilir tuzu arındırılır. Zeytin severlerin mutlaka denemesi gereken bir zeytindir.
  • Az tuzlu yağlı siyah zeytin; salamura zeytinde denilmektedir. Dalında kararan zeytinler toplanarak tuzsuz salamura suyunun içine koyulup tatlandırılması yapılır. Daha sonra zeytin yağı ile yağlandırarak satışa sunulur.

Siyah Zeytin Fiyatları

Siyah zeytinler satılırken yağlı, yağsız ve gramaja göre fiyatları değişkenlik göstermektedir. Genel fiyatlarını yazacak olursak şöyledir;

  • Gemlik zeytinin fiyatı; tabi ki kalitesine ve gramajına göre fiyatları değişmektedir. Ancak kaliteli lezzetli siyah Gemlik zeytininin kilosu 50 TL den başlamaktadır.
  • Siyah sele zeytininin fiyatı; en çok tercih edilen zeytinler arasında yer alan bu zeytinin kilosu yaklaşık olarak 45 TL den başlamaktadır.
  • Siyah kalamata çizik zeytinin fiyatı; tek tek elde çizilmesine rağmen fiyatı uygundur. Lezzeti ise yiyenleri tekrar tekrar yediren bir tattadır. Bu zeytinin fiyatı ise 32 TL den başlamaktadır.
  • Az tuzlu yağlı siyah zeytin; zeytinin zeytinyağı ile harmanlanmış halidir. Kilosu 30 TL den başlamaktadır.